اینجا کانال سوئز در مصر است. آبراهی که داریوش بزرگ هخام...

اینجا کانال سوئز در مصر است. آبراهی که داریوش بزرگ هخام...
توسط: fun در تاریخ 04 تیر، 1398

توضیحات: اینجا کانال سوئز در مصر است. آبراهی که داریوش بزرگ هخامنشی 2500 سال قبل دستور ساخت آن را داد و دریای سرخ را به مدیترانه متصل کرد تا کشتی های ایران بتوانند با عبور از نیل از خلیج فارس به مدیترانه برسند. سرپرستی ساخت این آبراه را مهندس «ارتاخه» از مهندسان ایرانی عصر هخامنشی به عهده داشت و ساخت آن ده سال طول کشید. البته کانالی که داریوش حفر کرد با کانال امروزی تفاوت دارد.

متن ترجمه كتيبه داريوش در كانال سوئز:

منم داریوش، شاه شاهان، شاه کشورهایی که تمام نژادها مسکون است.
... من پارسی هستم و به همراهی پارسیان مصر را گرفتم، امر کردم این کانال را بکنند از رود نیل که از مصر جاری است تا دریایی که از پارس بدان روند.
این آبراه کنده شد چنانکه فرمان دادم و کشتی‌ها از مصر بوسیله این کانال به ‌سوی پارس روانه شدند چنانكه اراده من بود...ادامه توضیحات...

متن مرتبط:
کانال سوئز - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | کانال سوئز (به عربی: قناة السویس) آب‌راهی است در مصر به طول ۱۹۲ کیلومتر است که دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می‌کند. احداث کانال سوئز پس از یک‌دهه و در سال ۱۸۶۹ خاتمه یافت.
کتیبه‌های داریوش و ساخت کانال سوئز در مصر « پژوهش‌های ایرانی | عکس هوایی کانال سوئز را در دانشنامه زمین ببینید. آبراهی که در زمان فراعنه و داریوش برای اتصال دریای سرخ به رود نیل و دریای مدیترانه ایجاد شده است، دارای چهار بخش طبیعی و سه بخش مصنوعی است.
فرمان داریوش شاه و نقش ایرانیان در حفر کانال سوئز - کجارو | در اینجا نیز داریوش معماران و هنرمندان بی‌شمار مصری را که در کار ساخت کاخ او شرکت داشتند، گرد آورد و درباره‌ی وضع کانال ناتمام سوئز پرسید، اما سخنگوی آن‌ها در پاسخ گفت که آن‌ها نه این کانال ...
سنگ‌نبشته‌ها و فرمان داریوش بزرگ برای ساخت آبراه سوئز در مصر ... | عکس هوایی کانال سوئز را در دانشنامه زمین ببینید. آبراهی که در زمان فراعنه و داریوش برای اتصال دریای سرخ به رود نیل و دریای مدیترانه ایجاد شده است، دارای چهار بخش طبیعی و سه بخش مصنوعی است.
کانال سوئز،شاهکار داریوش شاه - پارسیان دژ - تاریخ ایران ایران ... | شاهکار داریوش بزرگ-کانال سوئز. از دوران فرمانروایی هخامنشیان بر مصر، آثار و یادمان‌های پرشماری برجای مانده است که بیشترین آنها از زمان داریوش یکم است. یکی از مهم‌ترین آثار بجای مانده از زمان داریوش در مصر، آبراهی است که رود نیل را به دریای سرخ پیوند می‌دهد.
کانالی که به دست داریوش هخامنشی ساخته شد ( کانال سوئز ... | این جوی (کانال) را دادم، از رودی به نام نیل که در مصر جاری است تا دریایی که از پارس می‌رود. پس از آنکه این جوی به همان‌گونه‌ای که فرمان داده بودم کنده شد، کشتی‌ها از مصر از میان این جوی به سوی پارس می‌رفتند.
پژوهش‌های ایرانی/ کتیبه و فرمان داریوش بزرگ هخامنشی برای ساخت ... | داریوش در کتیبه سوئز با آوردن عبارت «از رودی به نام نیل که در مصر روان است، تا دریایی که از پارس می‌رود» ابتدا و انتهای آبراه را که رود نیل و دریای سرخ باشد، مشخص کرده است.