گفته ميشود كه در ساخت تاج محل بيست هزار کارگر، معمار، س...

گفته ميشود كه در ساخت تاج محل بيست هزار کارگر، معمار، س...
توسط: fun در تاریخ 13 اسفند، 1395

توضیحات: گفته ميشود كه در ساخت تاج محل بيست هزار کارگر، معمار، سنگتراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش به همراه هزار فيل بمدت ٢٢ سال به كار گرفته شده اند!
منبع: جهان باستان


#گفته (به انگلیسی: Utterance) پاره‌ای از گفتار است که ابتدا و انتهای آن وقفه رخ میدهد. #گفته در تحلیل زبان گفتاری کوچکترین واحد گفتار شمرده می‌شود.
#ساخت (به انگلیسی: Manufacturing) به کاربرد ماشین‌آلات، ابزار و نیروی انسانی برای تولید اشیائی برای استفاده یا فروش گویند. این اصطلاح می‌تواند محدودهٔ فعالیت‌های انسانی، از صنایع دستی تا فناوری‌های پیشرفته را شامل شود، که در آن‌ها مواد خام در مقیاسی بزرگ به کالاهای #ساخته‌شده تبدیل می‌شوند. چنین کالاهای #ساخته‌شده‌ای می‌توانند برای #ساخت فراورده‌های پیچیده‌تر دیگری چون لوازم خانگی یا خودروها به کار روند، یا به عمده‌فروشان فروخته شوند، تا آن‌ها به خرده‌فروشان بفروشند، و آن‌ها نیز به کاربران نهایی یعنی مصرف‌کنندگان بفروشند.
#ساخت، تحت همهٔ انواع سامانه‌های اقتصادی جای می‌گیرد. در اقتصاد بازار آزاد، #ساخت معمولاً به سمت تولید انبوه فراورده‌ها برای فروش به مصرف‌کنندگان به منظور سود، هدایت می‌شود. در یک اقتصاد اشتراکی، فرایند #ساخت غالباً به سمت حالتی برای عرضه در اقتصاد برنامه‌ریزی‌شدهٔ متمرکز، هدایت می‌شود. در اقتصادهای بازار آزاد، #ساخت، تحت درجاتی از مقررات دولتی روی می‌دهد.
#ساخت نوین شامل همهٔ فرایندهای میانجی لازم برای تولید و یکپارچه‌سازی اجزای یک فراورده است. برخی صنایع، چون سازندگان نیمه‌رساناها یا فولاد از واژهٔ جعل (fabrication) به جای #ساخت (manufacturing) استفاده می‌کنند.
حیطهٔ #ساخت عمیقاً به مهندسی و طراحی صنعتی ارتباط دارد. نمونه‌هایی از سازندگان عمده در آمریکای شمالی شامل جنرال موتورز، جنرال الکتریک، و فایزر می‌شود و در اروپا گروه فولکس واگن، زیمنس و میشلن و در آسیا شامل تویوتا، سامسونگ، و بریجستون است.
#هزار ممکن است برای یکی از موارد زیر بکار رود:
۱۰۰۰، نخستین عدد چهار رقمی
کوه #هزار، کوهی در استان کرمان
#هزاردستان، نام گونه‌ای پرندهٔ خوش‌آوا

ادامه توضیحات...