اسامی جانباختگان سیل آذربایجان شرقی و غربی/ شمار جانباخ...

اسامی جانباختگان سیل آذربایجان شرقی و غربی/ شمار جانباخ...
توسط: news در تاریخ 27 فروردین، 1396

توضیحات: اسامی جانباختگان سیل آذربایجان شرقی و غربی/ شمار جانباختگان شناسایی‌شده به ۳۶ نفر رسید


#آذربایجان (به پارسی میانه: آتورپاتَاکان) (به پارسی باستان: آذَرباذَگان/ آذَربایَگان) (به ارمنی: اَتْرَپَتَکَن) (به سریانی: اَذُربایْغان) نام سرزمینی جغرافیایی در انتهای شمال‌غربی ایران است که آن را آذر، آذرباد، آذربادگان، آذرباذگان، آذربایگان، آذربیجان و اَذْرَبیجان نیز نامیده‌اند.
این سرزمین از شمال به رود ارس، جمهوری #آذربایجان و ارمنستان، از جنوب به استان‌های کردستان و زنجان، از شرق به استان گیلان و دریای خزر و از غرب به ترکیه و عراق محدود شده‌است (شامل ۳ استان #آذربایجان شرقی، #آذربایجان غربی و اردبیل و برخی استان زنجان را نیز جزو #آذربایجان دانسته‌اند) و کمی بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع (دقیقاً: ۱۰۰٬۸۶۱ کیلومتر مربع) مساحت دارد.
شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، خوی، مراغه و مهاباد شهرهای اصلی #آذربایجان محسوب می‌شوند و جمعیت آن در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۸٬۴۴۵٬۲۹۱ نفر بوده‌است.
در گذشته، #آذربایجان به سرزمینی گفته می‌شده که از شمال به اران، از جنوب‌غرب به آشور، و از غرب به ارمنستان و ترکیه محدود می‌شده و پایتخت آن شهر «گنجک» در تخت سلیمان در نزدیکی تکاب بوده که اعراب آن را «کزنا» و یونانیان «گازا» می‌نامیده‌اند.

ادامه توضیحات...