حضور پرشمار گردشگران اروپایی و آسیایی در مسجد نصیرالملک...

Loading the player...
توسط: news در تاریخ 07 اردیبهشت، 1396
لایک دانلود انتشار

توضیحات: حضور پرشمار گردشگران اروپایی و آسیایی در مسجد نصیرالملک شیراز - هم اکنون/منبع:ایرنا

اخبار لحظه ای #فارس#حضور می‌تواند به موارد زیر اشاره کند:
#مسجد نیایشگاه و محل گردهمایی مسلمانان است. کعبه طبق آیه قرآن اولین #مسجد روی زمین است. #مسجد النبی با ورود محمد، پیامبر اسلام به مدینه در عربستان سعودی پایه‌گذاری شد.
پذیرش این مسئله که وجود مساجد گنبدها مناره‌ها در بافت یک شهر نمی‌تواند به معنای اسلامی بودن آن شهر باشد این امر را بدیهی می‌سازد که باید در عناصر و مولفه‌های دیگری که نه تنها کالبد بلکه روح و هویت شهرها را می‌سازند به دنبال نشانه‌هایی از زیست مسلمانان و الگوهای یک شهر اسلامی بود.
میرزا حسنعلی خان #نصیرالملک از خانواده مشهور قوام شیرازی و از اعیان و حاکمی عادل و با انصاف در عهد سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در شیراز و فارس بوده است. مسجد زیبایی که به هزینه و دستور وی ساخته می‌شود، هنوز نیز از جمله بناهای زیبای ایران است که هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری دارد، بطوریکه عمده توریستهای خارجی آنرا جزء بناهای دیدنی شیراز می‌دانند و می‌شناسند. مرحوم #نصیرالملک صاحب املاک فراوانی از جمله قسمتی عمده از شهرک سعدی در شیراز، مزرعه‌ای بزرگ در سیاخ دارنگون در اطراف شیراز، چندین روستا در شهرستان بیضا، و چند روستا در اطراف فسا و سروستان بوده است که درآمد جمله املاک خود را وقف امور خیر نموده است. همینک آقای محمود قوام از نوادگان دختری وی تولیت موقوفه #نصیرالملک را بر عهده داشته و مطابق با وقفنامه، درآمد املاک این موقوفه را صرف امور خیر می‌نماید.
حسنعلی #نصیرالملک در طول ۷۲ سال حیات خود (۱۲۷۳–۱۲۰۱ خورشیدی یا۱۳۱۱ –۱۲۳۷ هـ. ق) به مقامهای مختلف منصوب یا معزول گشته و آنچه مسلم است وی در اداره امور دیوانی بسیار مستعد بوده حاج حسنعلی #نصیرالملک در سال ۱۳۱۱ هجری قمری در اثر بیماری استسقاء در شیراز فوت می‌کند و لقب #نصیرالملکی به داماد او ابوالقاسم خان خواهرزاده وی می‌رسد.

ادامه توضیحات...