دفاع تمام قد ظریف از ایران. ببینید و به اشتراک بگذارید

Loading the player...
توسط: تماشا در تاریخ 24 تیر، 1395
لایک دانلود انتشار

توضیحات: این ویدیو را ببینید و به اشتراک بگذارید.

آخرین سوال از ظریف در نشست موسسه امور بین الملل در ولینگتون باز هم به آزمایش های موشکی اخیر ایران اختصاص داشت اما با این رنگ و بو که شاید این تمرین های نظامی حق ایران باشد اما آیا فضای مثبت پس از برجام پیرامون ایران را تحت الشعاع قرار نمی دهد؟ ظریف که به وضوح از پاسخ دادن چندین باره به یک سوال خسته شده بود در پاسخ لحن آرامی را انتخاب کرد و در حالی که از سر جای خود بلند می شد ، گفت : می ایستم تا در دید شما باشم و پاسخ بدهم. اگر یک سال را چندبار به شیوه های متفاوت سوال کنید جواب متفاوتی دریافت نخواهید کرد. شما که این سوال را مطرح می کنید هدف یک جنگ 8 ساله نبوده اید. جنگی که در آن شهرها زیر باران موشک ها قرار داشتند و حمله شیمیایی امان را می برید. شما در شرایطی نبودید که حتی یک موشک هم نداشته باشید تا شاید از ترس آن یک موشک صدام حسین بمباران شهرهای شما را متوقف کند. ما در آن دوره از این کشور به آن کشور می رفتیم و برای یک موشک بازدارنده التماس می کردیم ، التماس می کردیم ، تکرار می کنم التماس می کردیم تا از مردم خود دفاع کنیم اما همه سکوت کردند.
حالا امروز شما از ما می خواهید در ازای چند دلار دست از تجهیز سیستم دفاعی خود برداریم؟ ما امیدوار هستیم روزی برسد که هیچ کس برای هیچ سلاحی پول خرج نکند . جامعه جهانی در آن جنگ نتوانست مانع از حملات موشکی و شیمیایی بی امان به ایران شود . صدام حسین زمانی که به ایران حمله کرد و ایرانی ها را کشت دشمن غرب نشد بلکه زمانی دشمن شد که به کویت حمله کرد. به مدت 8 سال او معشوقه و دردانه غرب بود.
لطفا برای مردم ایران توضیح دهید که چرا با این تجربه، باید تجهیز سیستم دفاعی خود را به قول شما قربانی تجارت با غرب کنند؟ اگر این جمله را به مردم ایران بگوئید به شما خواهند گفت که برای به دست اوردن سرمایه گذاری های غرب در ایران حاضر به از دست دادن توان دفاعی خود و تکرار تاریخ و صدام حسین دیگری نیستند. ما امن ترین ، باثبات ترین کشور در منطقه هستیم و سرمایه گذاری در کشور ما پربازده تر از هر جای دیگری در منطقه خواهد بود. این امنیت را هم مدیون سیستم دفاعی خود هستیم اما تکرار می کنم هرگز و هرگز و هرگز این تجهیزات را علیه کشور دیگری استفاده نخواهیم کرد.
این سخنان محمد جواد ظریف با تشویق چند دقیقه ای حضار همراه شد. ظریف از پشت تریبون پایین آمد و برای عزیمت به استرالیا راهی فرودگاه شد در حالی که خاطره فریادهای وی در سالن برگزاری نشست ماندگار شد: از مدعیان امروز حقوق بشر سوال کنید که در 8 سال جنگ تحمیلی به ایران کجا بودند؟

ادامه توضیحات...